Norwegian Cruise Line transformuje svou flotilu a posiluje svou přítomnost ve Španělsku

  • Norská Sky zastavuje ve Španělsku naposledy, než se přesune k Cordelia Cruises.
  • Přístav Motril si upevňuje svou pozici se 73 zastávkami v přístavu a dopadem 10 milionů eur.
  • NCLH snižuje prognózy, ale Elliott zvyšuje svůj podíl ve společnosti.
  • Příchod norské Aura a 16 nových lodí znamená obnovu flotily.

Norwegian Cruise Line

Společnost Norwegian Cruise Line prochází hlubokou transformací . Společnost, která provozuje značky jako Norwegian, Oceania a Regent, spustila ambiciózní plán obnovy flotily, který se dotkne jejích nejstarších lodí a její obchodní strategie. Ve Španělsku je tato změna patrná s vyřazením lodi Norwegian Sky, která pravidelně navštěvovala přístavy Vigo a Motril, a zároveň s nárůstem počtu zastávek do destinací, jako je Costa Tropical.

Zatímco trh sleduje finanční rozhodnutí společnosti a snižuje její prognózy zisku, společnost nadále investuje na evropském trhu, a zejména ve Španělsku. V posledních několika týdnech došlo k významnému vývoji: prodeji lodi Norwegian Sky indické společnosti Cordelia Cruises, příchodu nových lodí, jako je Norwegian Aura, a zvýšení provozu v přístavech, jako je Motril, který se stal pro společnost strategickým centrem.

Norwegian_Getaway_Ship
Související článek:
Filozofie plavby Feel Free od Norwegian Cruise Line: naprostá svoboda na palubě

Norská společnost Sky se loučí s Evropou

Loď Norwegian Sky, postavená v roce 1999 a zrekonstruovaná v roce 2024 , se naposledy zastavila v evropských vodách, než byla předána indické společnosti Cordelia Cruises. Loď s výtlakem 77 104 tun a délkou 258 metrů dorazila minulé úterý do přístavu Vigo s 2 029 cestujícími na repasáž, která skončí v Aténách, kde bude předána novým majitelům. Tam bude přejmenována na Cordelia Sky a od října bude působit v Indickém oceánu.

Tatáž loď má naplánovanou další zastávku v Motrilu 28. srpna, kdy připluje z Cádizu, což bude dvojitá rozloučení ve španělských vodách. Celkem Norwegian Sky během své poslední plavby po Středomoří navštívila přístavy jako Southampton, Lisabon, Cádiz, Motril a Palma de Mallorca. Její prodej je součástí strategie společnosti Norwegian Cruise Line Holdings, jejímž cílem je optimalizovat flotilu a obnovit lodě , a nahradit tak starší plavidla modernějšími.

Norwegian Cruise Line
Související článek:
Norwegian Cruise Line představuje svůj letní program s novinkami v Evropě

Motril, přístav, který ve Středomoří nabývá na významu

Loď Costa Tropical se stala jednou z preferovaných destinací společnosti Norwegian Cruise Line. Tento týden přístav Motril přivítal lodě Norwegian Dawn a Norwegian Sky, dvě lodě od stejné společnosti, což odráží rostoucí zájem této společnosti o tuto granadskou enklávu. Loď Norwegian Dawn, dlouhá 294 metrů a s kapacitou 2 290 cestujících, zastavila v přístavu ve středu a Sky tam zastaví v pátek. Nejedná se o ojedinělý případ: Správa přístavu očekává v průběhu roku 2026 73 zastávek výletních lodí se 126 746 cestujícími , což by představovalo rekordní počet.

Investice společnosti Norwegian do Motrilu není náhoda. Přístav nabízí vstupní bránu do regionu Alpujarra, Granady a samotného pobřeží Costa Tropical. Ekonomický dopad této činnosti se v provincii odhaduje na 10 milionů eur. Strategie společnosti zahrnuje snížení sezónnosti výletních plaveb a přilákání středně velkých lodí s cestujícími s vysokými výdaji, což odpovídá profilu cestujících, kteří připlouvají na palubu jejich lodí.

Obnova flotily: nové lodě a plánované odjezdy

Společnost Norwegian Cruise Line Holdings oznámila bezprecedentní plán modernizace pro toto odvětví. Společnost, která v současné době provozuje 35 lodí, má v plánu do roku 2037 postavit 16 nových plavidel, což představuje investici téměř 20 miliard dolarů. První velkou lodí, která bude uvedena na trh, bude Norwegian Aura, nová vlajková loď společnosti, s hrubou kapacitou 170 000 tun , jejíž dodání je plánováno na rok 2027. Po ní bude v roce 2028 následovat sesterská loď a mezi lety 2030 a 2037 nová třída pěti megalodí s hrubou kapacitou 227 000 tun.

Fincantieri obdržela od Norwegian Cruise Line objednávku na tři nové výletní lodě
Související článek:
Fincantieri postaví tři nové výletní lodě pro Norwegian Cruise Line Holdings

Mezitím společnost vyřazují starší lodě z provozu. Norwegian Sky a její sesterská loď Norwegian Sun budou převedeny do společnosti Cordelia Cruises, zatímco další lodě společností Oceania a Regent Seven Seas budou v nadcházejících letech vyřazeny z flotily. Generální ředitel John Chidsey uznal, že nedávné problémy si „způsobila sama“, a zavedl opatření, jako je baseloading (stanovení konkurenceschopných cen předem) a roční plán úspor nákladů ve výši 225 milionů dolarů. Cílem této transformace je zlepšit ziskovost a lépe se pozici každé značky.

Finanční kontext a důvěra investorů

Transformace se neobešla bez turbulencí na trhu. Společnost snížila svou prognózu upraveného zisku na rok 2026 na 1,50 USD na akcii z předchozího rozmezí 1,45–1,79 USD poté, co čistý zisk klesl o 5 % a poptávka po norské značce oslabila. Navzdory tomu společnost Elliott Investment Management zvýšila svůj podíl v NCLH na konci června o 11,4 % na 14,7 milionu akcií , což naznačuje, že aktivistický fond věří v dlouhodobé oživení. Analytici však zůstávají opatrní: průměrná cílová cena je 21 USD oproti závěrečné ceně 17 USD s 9 doporučeními k nákupu a 17 doporučeními k držení.

Tato finanční situace je v kontrastu s fyzickou expanzí společnosti v evropských destinacích. Zatímco se staví nové lodě a prodávají starší, Norwegian Cruise Line zůstává vázána na Středomoří a španělský trh. Kombinace obnovy flotily a konsolidace v přístavech, jako jsou Motril a Vigo, definuje přechodnou fázi, ve které se společnost snaží vyvážit provozní efektivitu se zkušenostmi zákazníků.

Dodání lodi Norwegian Luna společnosti Norwegian Cruise Line
Související článek:
Dodání norské Luny společnosti Norwegian Cruise Line: toto je nová Prima Plus

Pozornost odvětví se soustředí na to, jak se společnosti Norwegian Cruise Line daří realizovat svůj plán obnovy. Mezi vyřazováním historických lodí, jako je Norwegian Sky, a příchodem nových plavidel se společnost snaží posílit svou přítomnost na klíčových trzích, jako je Španělsko. Vzhledem k přetrvávajícím finančním problémům naznačuje důvěra investorů, jako je Elliott, že oživení je možné, pokud budou k dispozici výsledky, které strategii podpoří.


Přidat jako preferovaný zdroj v Googlu