Të gjitha çelësat, sipas kompanisë së transportit, të mirësjelljes në një lundrim

Një nga dyshimet që na sulmon gjithmonë kur shkojmë në një lundrim është nëse do të vishem apo do të vishem për rastin. Në faqen e kompanisë së transportit me të cilën do të udhëtoni do të keni të gjitha informacionet e etiketës, si duhet të visheni, e cila kërkohet nga ju në çdo rast. Përveç shikimit të faqes së kompanisë mbani në mend nëse po ndodh një rast i veçantë, si Viti i Ri, nata e Shën Valentinit dhe, natyrisht, që ekziston një protokoll për natën me të bardhë që zakonisht festohet në çdo lundrim.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë cilat janë etiketat sipas kompanive kryesore, por ne tashmë parashikojmë se tendenca është që ky etiketë po bëhet më i qetë dhe i rastësishëm. Dhe çuditërisht, ky trend është më i madh në kompanitë më luksoze.

Cruises Azamara dhe Cruise Line Norvegjeze

Lundrime Azamara përcaktoni etiketën tuaj si "Vendpushimi shkakësor". Për meshkujt xhaketat janë të dëshirueshme, por jo thelbësore, veshje sportive, pantallona. Ata nuk kanë asnjë natë zyrtare, madje nuk kërkojnë mirësjellje në darkën e kapitenit. Ata nuk ju lejojnë të hyni në dhomën kryesore të ngrënies zbathur, me tampona, rroba banje ose xhinse.

Norwegian Cruise Line nuk ka netë zyrtare. Gjatë darkave mund të vishni këmisha dhe pantallona, ​​madje edhe xhinse dhe gratë mund të veshin bluza. Restorantet specifike konsiderohen të jenë më elegante, por nuk ka asnjë kod veshjeje për të shkuar në to, nga kompania e transportit. Mund të hani drekë dhe darkë me rroba banje në restorantet në natyrë dhe shuplakë.

Celebrity Cruises, Crystal Cruises dhe Cunard Line

Celebrity Cruises dallon në faqen e saj rroba për ditën, rroba për ditët në port dhe rroba për darkë, e cila nga ana tjetër mund të jetë formale, ose joformale. Veshja e mbrëmjes për ta dhe tuxedot për to konsiderohen zyrtare. Nga rruga, në Ky artikull Ne zgjidhim pyetjen nëse mund të marrësh me qira tuxedon tuaj në varkë. Ne tashmë parashikojmë që po.

Cruises Crystal Gjithashtu specifikon 3 nivele të veshjes në varësi të faktit nëse është një mbrëmje zyrtare, joformale apo rastësore. Në mbrëmjen zyrtare, përveç tuxedos, ata pranojnë një kostum të errët me kravatë ose kravatë. Ndoshta është nga kompanitë e transportit detar me netë më zyrtare, në një lundrim 10-ditor ka 3 netë zyrtare. Xhinse, pantallona të shkurtra, këmisha sportive dhe kapele nuk lejohen në dhomën kryesore të ngrënies pas orës 6 pasdite.

Linja e Cunard ndiqni të njëjtën etiketë që ju e quani netët zyrtare, gjysmë formale dhe elegante. Çdo kod veshjeje përfshihet jo vetëm për restorantet, por për të gjitha hapësirat publike pas orës gjashtë të pasdites. Pantallona të shkurtra dhe rroba banje janë të ndaluara në restorantet kryesore në anije.

Costa Cruises, Princess Cruise dhe Royal Caribbean

Costa Cruises ka 2 netë zyrtare në lundrimet e Karaibeve dhe 1 ose 2 në ato evropiane, por ata e konsiderojnë një fustan koktej formal për gratë dhe burrat me kostume. Aktiv Costa Cruises po mund të vishni xhinse për të hyrë në dhomën e ngrënies.

Princess Cruises përfshin netë zyrtare, në të cilat nuk është e nevojshme të vishni një tuton, një kostum i errët do të jetë i mjaftueshëm dhe netët e rastësishme. Edhe pse në teori xhinse nuk lejohen në dhomën kryesore të ngrënies, realiteti është se, tani, ju mund t'i vishni ato pa probleme.

Etiketa e Royal Caribbean përfshin formal, rastësor të zgjuar dhe rastësor në mbrëmje. Pantallonat e shkurtra nuk lejohen për darkë, as për ta dhe as për ta. Dhe një kuriozitet, xhinse janë të lejuara, por është maitre d e cila rezervon të drejtën e pranimit nëse veshja juaj nuk konsiderohet e përshtatshme.

Disney Cruise Line

El kodi i etiketës disney Aty thuhet se ka netë gjysmë formale, elegante (vishen) dhe netë të rastësishme. Por unë do të doja t'ju jap idenë se ajo që është argëtuese dhe specifike për këtë kompani janë të saj Netët tematike, ka gjithmonë të paktën një për lundrim, dhe mund të jetë një natë pirate, ose një natë tropikale, princesha ose aventura ...

Shpresoj se ky artikull ju ka ndihmuar të jeni më të qartë për atë që secila kompani e konsideron etiketën e saj.

Artikulli i lidhur:
Çfarë rroba vendos në valixhen time nëse shkoj në një lundrim mesdhetar?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)