Çfarë nuk duhet të harroni një ditë para një lundrimi?

Hipja në një lundrim

Urime, nesër do të filloni një lundrim. Unë imagjinoj se jeni nervoz dhe shumë i emocionuar, por ...A keni rishikuar se keni gjithçka gati? Ne ju ndihmojmë ta bëni atë në 5 minuta dhe kështu do të pushoni shumë më mirë.

Tani për tani ju këshillojmë të shkarkoni aplikacionin e kompanisë nëse nuk e keni bërë ende ose drejtpërdrejt kontrolloni faqen e internetit nga kjo, në rast se do të kishte pasur ndonjë ndryshim të minutës së fundit. Kjo nuk është shumë e zakonshme. Megjithëse nuk ka gjasa, siç ju thashë) që ka pasur ndryshime itinerari ose orari të minutës së fundit. Kështu që Kontrolloni faqen e internetit ose aplikacionin e kompanisë, atje do të keni orën e fundit.

Dhe tani, ne do të rishikojmë bagazhet dhe çantën tuaj për të konfirmuar që keni gjërat e domosdoshme.

La dokumentim atë që duhet të rishikoni

pasaporte

A e keni bërë tashmë atë check-in në internet e lundrimit tuaj? Të gjitha kompanitë tashmë e kanë këtë mundësi dhe ju do të kurseni kohë kur hipni. Gjëja e parë që duhet bërë është shkruani numrin e rezervimit, emrin dhe mbiemrin tuaj saktësisht ashtu siç shfaqet në konfirmimin tuaj të lundrimitMe Nga rruga, e di që duket e qartë, por ju konfirmuat se pasaporta juaj është në rregull, apo jo? Unë di një rast të një gruaje që nuk mund të linte të gjithë udhëtimin e anijes sepse pasaporta e saj skadoi vetëm gjatë udhëtimit, ajo nuk kishte probleme të hynte përsëri në Spanjë dhe zbuloi një mënyrë tjetër shumë interesante për të bërë lundrime, duke përfituar nga lehtësitë. , por po ai i humbi të gjitha ekskursionet.

Bartja më largpamëse fotokopje të dokumentacionit tuaj personal, si pasaporta, dokumentet e identifikimit dhe ndonjëherë, madje edhe kartat e kreditit. Këto kanë shërbyer si dëshmi në rast të vjedhjes ose humbjes.

Askujt nuk i pëlqen të mendojë për përdorimin e sigurimi i udhetimit, Por nëse keni kontraktuar një ose karta juaj e kreditit (për shembull) ka, ju rekomandoj që të bëni një telefonatë me kompaninë dhe të konfirmoni atë që ju mbulon. Kështu që do të ndiheni shumë më të sigurt nëse do të duhej ta përdorni.

Artikulli i lidhur:
Arsyet për të marrë sigurim udhëtimi në një anije lundrimi

Paratë vendore nga vendet që do të vizitoni. Edhe pse sot ne lëvizim shumë me karta, ndonjëherë për ta përdorur atë duhet të bëni një blerje minimale, ose ata nuk duan t'ju ngarkojnë me një kafe të thjeshtë, kështu që sillni disa para nga vendet ku anija do të ankorohet.

Ajo që nuk mund të harroni të vendosni në valixhen tuaj

Edhe pse është dimër kur bëni lundrimin tuaj, mos e humbisni krem mbrojtës nga dielli. Në det të hapur dhe era e detit do të thajë lëkurën tuaj shumë më tepër, kështu që bëni mirë hidratues dhe një krem ​​mbrojtës i shkëlqyer. Ne pothuajse ju rekomandojmë që të mbani një varkë të vogël në çantën tuaj, për ekskursione të përditshme dhe një tjetër kur vendosni të qëndroni në bord dhe të shijoni pishinën, shëtitjet ose tarracat në kuvertë.

Një gjë tjetër thelbësore është të sillni disa këpucë të rehatshmeMe Ata me të cilët jeni vërtet komod. Në të njëjtën mënyrë, mos harroni kostum banjeSepse shumica e anijeve të mëdha kanë një sauna dhe një pishinë të ndezur, dhe do të ishte një turp i vërtetë nëse nuk do të mund t'i shijonit këto objekte për shkak të një gabimi kaq budalla.

Vendoseni në valixhe një thes bosh ose çantë shpineDo të shihni se si në kthimin tuaj është plot kujtime, objekte dhe dhurata. Absshtë absurde t’i rezistosh tundimit. Gjithashtu, dhe shumë herë nuk mendojmë për të, është mirë të marrim disa kufje, vetëm në rast se ka ndonjë zhurmë në kabinë që nuk do t'ju lejojë të flini, ose për t'ju shpëtuar nga një otitis në pishinë, nuk e dini kurrë.

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar me këto këshilla, por nëse doni të dini më shumë se si të përgatitni një bagazh të përsosur, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)