Cilat janë të drejtat e mia të anulimit të lundrimit?

Cruiser Vavatch Orbital

Me siguri ju mendoni se nëse kur rezervoni udhëtimin tuaj anulohet në fund, ju keni të drejtë për një rimbursim të shumës së asaj që keni futur, dhe se nëse e keni paguar plotësisht, ky rimbursim është i plotë .. ... mirë, nuk është gjithmonë kështu. Ajo që është e qartë është se para një anulimi ju keni të drejtë të kërkoni, si konsumator është e drejta juaj kryesore, nga atje shumë detaje janë me shkronja të vogla.

Unë do t'ju tregoj disa nga të drejtat që keni si udhëtar i ardhshëm i lundrimit që keniKëto janë të detajuara në rregulloren për të drejtat e udhëtarëve që udhëtojnë nga deti dhe rrugët ujore të brendshme.

Si rregull Konsiderohet se lundrimet kontraktohen sipas modalitetit, të së paku dy prej këtyre kërkesave, transportit, akomodimit ose shërbimeve turistike. Ky detaj është i rëndësishëm, sepse do të ndikojë në kompensimin.

E drejta juaj e parë është qasja në informacion gjatë gjithë udhëtimit. Në rast të anulimit ose vonesës, duhet të raportohet të paktën 30 minuta para orës së planifikuar të nisjes ose sapo të dihet rrethana. Nëse kjo vonesë është më shumë se 90 minuta ose anulim, kompania që lëshon lundrimin duhet të sigurojë kujdesin bazë për udhëtarët, dhe kjo përfshin akomodimin.

Njerëzit me aftësi të kufizuara ose lëvizshmëri të zvogëluar kanë të drejtë të garantohen trajtim jodiskriminues dhe ndihmë specifike falas ata kanë nevojë, si në bord ashtu edhe në port.

Por ajo që ju thashë në fillim, e drejta juaj kryesore është të ankoheni, është e detyrueshme që kompanitë dhe operatorët e lundrimit të kenë sistemin e tyre të trajtimit të ankesave. Kështu që ju duhet të ankoheni tek ata dhe, nëse pas një muaji nuk keni marrë përgjigje, me një zgjidhje të pranuar, mohuar ose nën ekzaminim, duhet të dini se ata kanë edhe një muaj kohë për të zgjidhur përfundimisht kërkesën. Nëse kjo përgjigje nuk jepet, atëherë do të duhet të shkoni drejtpërdrejt për Ligjin e Konsumatorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)