Çfarë rroba duhet të marr në një lundrim? A vendos gjithçka në valixhe?

Një nga avantazhet e udhëtimit me lundrim është ai e shpaketon një herë valixhen, Ju varni gjithçka në dollap dhe nuk keni pse të hapni dhe mbyllni bagazhin tuaj edhe nëse shkoni nga një vend në tjetrin. Kjo ka tundimi për të mbajtur gjëra shtesë, kështu që ne rekomandojmë veshje të gjithanshme, aksesorë që japin prekje elegante dhe shtresa për t'ju mbajtur ngrohtë.

Në një lundrim, ju do të bëni aktivitete të shumta, nga ekskursionet në plazh, nëpër qendrat e qytetit ose rrënojat e largëta, përveç jetës në të njëjtën varkë: darka zyrtare dhe joformale ose qasje në shfaqje, kështu që bagazhi duhet të jetë i përshtatshëm për çdo rrethanë.

Ne ju japim disa këshilla bazë për rrobat që nuk mund t’i humbisni në valixhen tuaj sipas kompanisë së transportit me të cilën udhëtoni.

Veshje komode dhe joformale si për të ashtu edhe për të

Një këshillë e parë është të marrësh rrobat, ndjehu ashtu siç je, mos u mundoni të visheni vetëm sepse jeni në një lundrim. Zgjidhni nga gardëroba juaj rrobat që ju pëlqejnë më shumë, jeni me pushime, prandaj përfitoni prej tyre.

Për ekskursione, edhe nëse janë urbane, merrni këpucë shumë të rehatshme. Të jesh pranë pishinës dhe varkës, shapka dhe sandale, të lehta për tu hequr dhe veshur, mund të të ndihmojnë.

Nëse në ekskursionet tuaja do të vizitoni kishat mos harroni të sillni një shall ose një triko të mirë (në rast se është verë) sepse në disa prej tyre nuk lejohet hyrja me shpatulla të zhveshura. Kjo këshillë e njëjtë, nga respekt për zakonet e vendeve që vizitoni Unë rekomandoj që ta ndiqni në vende si Emiratet e Bashkuara Arabe ose Katar, për shembull.

Ata e kanë më të lehtë, si ditën ashtu edhe natën, dhe ata mund të veshin pantallona të shkurtra, bluza ose polo, atlete. Kini kujdes, sepse pavarësisht se sa informal është lundrimi, ata nuk ju lejojnë të futeni me rroba banje në shuplakë, apo në restorante.

Le të themi se këto këshilla janë për lundrimet verore, në vende të ngrohta, padyshim që nëse do të lundroni nëpër fiordet norvegjeze, valixhet do të mbajnë lloje të tjera veshjesh. Ju mund të lexoni këshillat tona për këtë lloj lundrimi në kjo lidhje Dhe nëse bëhet fjalë për lundrime aventureske, ose ekstreme, të njëjtat kompani transporti ju ofrojnë rroba, për shembull, në uljet në Arktik ata ju ofrojnë çizme, doreza dhe park.

Artikulli i lidhur:
Çfarë nuk duhet të harroni një ditë para një lundrimi?

Netët tematike

Netët në lundrime, për sa i përket mënyrës së veshjes, janë kataloguar gjithmonë kodi i veshjes, rastësor i zgjuar dhe rastësor, dhe në përgjithësi, së bashku me përshkrimin e restorantit, këshillohet përdorimi i njërës apo tjetrës veshje. Për shembull, për të shkuar në shuplaka, ose Barbecues në natyrë, edhe nëse është Nata e Kapitenit, mund ta bëni me rroba joformale.

Dhe duke folur për Nata e Kapitenit, të gjitha kompanitë e transportit ofrojnë një darkë në bord me kapitenin dhe një pjesë të ekuipazhit. Tradicionalisht për sonte kërkohej mirësjellje të rreptë, gjërat po ndryshojnë dhe gjithçka është qetësuar. Sidoqoftë, është një mundësi për t'u veshur me gala tuaj më të mirë. Kompanitë premium të transportit, të tilla si Cunard, për shembull, vazhdojnë të kërkojnë kravatë të errët ose fustan mbrëmjeje për ta dhe veshje mbrëmje ose gardërobë tjetër elegante për ta. Çuditërisht, ata mund të marrin me qira rroba në të njëjtën kompani transporti, ata e kanë atë më të komplikuar.

Nata tjetër e rëndësishme në bord është Natë mbi të Bardhë, kështu që mos harroni të vendosni rroba të kësaj ngjyre në valixhen tuaj, sepse shumë pak kompani transporti rezistojnë ta festojnë atë dhe është e detyrueshme të vishni të bardha.

Disa kufizime sipas veshjeve

Siç ju thamë më lart zakonet e mirësjelljes po dobësohen në shumicën e kompanive të transportit. Sidoqoftë, ka disa konsiderata që duhet të merrni parasysh. Për shembull Cunard, e cila vjen si kompania më tradicionale e transportit, nuk ju lejon të vishni xhinse, xhinse në asnjë nga restorantet e saj. Holland America Line, Princess ose Celebrity ndalojnë hyrjen në restorante me pantallona të shkurtra ose këpucë gome. Kompanitë e tjera që duhet të shikoni në rrobat që vishni janë Seabourn, Crystal, Silversea, Regent Seven.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)